AB BAKANI VE BAŞ MÜZAKERECİ SAYIN ÖMER ÇELİK'TEN CTO ZİYARETİ

Ceyhan Ticaret Odasına (CTO) ziyarette bulunan Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik, dış politikadan, terörle mücadeleye, ekonomiden, iç siyasete kadar birçok konuya değindi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye'nin Almanya ile bir husumetinin bulunmadığını, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in sarf ettiği cümlelerin her iki ülke arasındaki tarihsel derinliğe yakışmadığını söyledi.

Ceyhan Ticaret Odası tarafından düzenlen toplantıda konuşan Bakan Çelik, Türkiye'nin hiçbir müttefiki ile olumsuz bir ilişki içerisinde olma arzusunun bulunmadığını belirtti. Müttefiklerle her zaman güvenlik açısından, ekonomi açısından en verimli işbirliğini geliştirmek istediklerini belirten Çelik, "Ama geçmiş dönemlerde gördük maalesef, bazı müttefiklerimiz terör konusunda çifte standartla yaklaşım gösteriyorlar. PKK terör örgütünün çeşitli Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerini, uzun yıllardır duyuyoruz. Özellikle Almanya gibi ülkelerde çok ciddi bir yapılanma içerisindeler ve Cumhurbaşkanımız tarafından kendilerine binlerce dosya teslim edilmiştir. Fakat bu dosyalardan birine bile doğru düzgün cevap verilememiştir. DEAŞ terör örgütü ile mücadele olduğu zaman Türkiye'ye en yüksek sesle çağrı yapanların, PKK terör örgütü söz konusu olduğu zaman sessiz sedasız mazeret üretmeleri çifte standarttın tipik bir örneğidir" dedi.

Adana Milletvekili olan Bakan Ömer Çelik Ceyhan'a kurulması planlanan organize sanayi bölgesi hakkında verilen bilgileri dinleyerek, STK temsilcileri ile sorunlar hakkında bilgi alış-verişinde bulunurken, Ceyhan'ın son derece önemli ve gelişme potansiyeli yüksek bir ilçe olduğunu belirtti. Önümüzdeki dönem ve yılların Ceyhan için çok daha iyi olacağını aktaran Bakan Çelik, "İlçemize, Adana'mıza daha çok ne kazandırabiliriz diye hep beraber çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

ŞEREF CAN'DAN BAKAN ÇELİK'E BİRİFİNG

Bakan Çelik'in konuşmasının ardından CTO Başkanı Şeref Can, kurulacak olan Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi, Hatay ile Ceyhan arasında yaşanan sınır ihlali, bölgemize kurulması planlanan termik santrallerin fazlalığı ve kömür sahalarını bir araya toplayacak olan kömür organize sanayi projeleri hakkında brifing vermesinin ardından toplantı sona erdi.

BAKAN ÇELİK'E DOKUMA HALI HEDİYE

Toplantının ardından Ceyhan Belediye Başkan Vekili Ali Alper Boydak ile Ceyhan Ticaret Odası Başlanı Şeref Can AB Bakanı Ömer Çelik'e dokuma halı hediye etti.

Daha sonra ise Bakan Çelik beraberindekiler ile birlikte vatandaşlarla ve esnaflarla selamlaşarak Kıbrıs Kafe'ye gitti. Kahve ikramının ardından Bakan Çelik Ceyhan'dan ayrıldı.

Toplantıya Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Ceyhan Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Ceyhan Belediye Başkan Vekili Ali Alper Boydak, Garnizon Komutanı Binbaşı Ayhan Evli, Ceyhan Emniyet Müdürü Bülent Tırnaksız, AKP Adana İl Başkanı Fikret Yeni, AKP Ceyhan İlçe Başkanı Süleyman Ulu, STK Temsilcileri ve Ceyhan ticaret Odası Yönetim Kurulu - Meclis üyeleri ve Ceyhanlı işadamları katıldı.