Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref CAN "ENERJİDE DÜNYAYA AÇILAN KAPI KÖRFEZDE, CEYHAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DE YERİNİ ALIYOR" cümlesi ile tüm kamuoyuna Ceyhan OSB ile müjdeli haberi verdi.

 Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref CAN 
 "ENERJİDE DÜNYAYA AÇILAN KAPI KÖRFEZDE, CEYHAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DE YERİNİ ALIYOR " 
 cümlesi ile tüm kamuoyuna Ceyhan OSB ile müjdeli haberi verdi.
 
 

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can'ın ve Ceyhan Ticaret Odası üyelerinin gayretleri sonucu Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi kurulması için büyük ivme kazanıldı.
Adana'nın özellikle sanayi yatırımları açısından en önemli ilçelerinden biri olan Ceyhan'da, Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmaları, yer seçiminin tamamlanmasıyla önemli bir ivme kazandı. Ceyhan Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde 4 Mayıs 2016 Çarşamba günü Ceyhan Öğretmen Evi'nde, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Ceyhan Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Adana Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Söğüt, Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Ak Parti İl Başkanı Fikret Yeni, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetlilerin katıldığı toplantıda konuşan Vali Mustafa Büyük, emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.
Ceyhan'da kurulacak olan OSB için yer seçim çalışmasının tamamlanmasıyla en önemli adımın atıldığına dikkat çeken Vali Büyük, bundan sonraki süreçte ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde hızla çalışacaklarını söyledi. Vali Büyük, ldquo;bugün hepimizi mutlu eden, heyecanlandıran bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak üzere buradayız. Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi'nin oluşturulması sürecinde, çok çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. Kurumlar ve kuruluşlar büyük emek sarf etti. Ama en sonunda en hayati aşamalardan bir olan Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi'nin yer seçimi tamamlandı. Bu gelişme sonucunda, geçmiş dönemde hükümetimizin, bakanlarımızın, ilimizin siyasilerinin, meslek kuruluşlarının, yerel yönetimlerinin hepsinin gayreti ve emeği ile Ceyhan ve ilimiz için çok hayati bir öneme haiz, mutlaka olması gereken bir yatırım alanının belirlenmesi gerçekleştirilmiş oluyor. Bu vesile ile Ceyhan OSB'nin yaşama geçirilmesi yolunda emek ve desteklerini esirgemeyen Eski Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik'e, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Fatma Güldemet Sarı'ya, tüm kişi, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum rdquo; dedi.
Konuşmasını yapan Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, ldquo;Bir hayalimiz vardı geçmişten gelen, en az on yıl öncesine dayanan. Bugün bu hayalimizin gerçekleştiğini sizlerle paylaşmak üzere burada toplandık. Bu hedefimizin gerçekleşmesinde dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet SARI, Adana Valimiz Sayın Mustafa Büyük, Ceyhan Kaymakamımız Mustafa Ünlüsoy, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Tüm Ceyhan Ticaret Odası Üyelerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. rdquo; dedi. Başkan Can toplantı sonrasında, katılan ve katılmayan Ceyhan Ticaret Odası Eski Yöneticilerine, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı, İl Genel Meclis Üyelerine ve Eski İl Genel Meclis Üyelerine, Ceyhan Belediyesi Başkanı ve Ceyhan Belediyesi Meclis Üyeleri ve Eski Meclis Üyelerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Başkan Can, 146 Hektar arazide Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi'ne yatırım yapmak için ön başvuru yapan 117 firma bulunduğunu ve bu firmaların talep ettiği toplam alan büyüklüğünün 5.177 dönüm olup 2.536.000.000 TL lik yatırım yapmayı taahhüt ettiklerini ifade etti. Bunun yanı sıra yapılacak bu yatırımlar ile 9420 kişinin istihdamının sağlanacağı yine aynı talepler ile taahhüt edildiğini ifade etti. Ceyhan Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı Beyna Turgut Gürler Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi'nin Teknik Sunumunu yaparak Basın açıklaması Özel yemeğine geçildi ve ardından program tamamlandı.

CEYHAN TİCARET ODASI'NIN YÜRÜTTÜОÜ
CEYHAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULUŞ SÜRECİ

 • 13 Mayıs 2013 tarihinde Ceyhan Ticaret Odası yönetim ve meclisi göreve başladı.
 • Mayıs-Haziran 2013 Ceyhan OSB ye ait harita ve verilerin güncellemesi yapıldı.
 • 23 Temmuz 2013 tarihinde Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası ve Adana Ticaret Borsası Başkanlarına bilgilendirme yapıldı.
 • 20 Ağustos 2013 tarihinde Adana Defterdarlığı ve ilgili diğer kurumlara bilgi verildi. 05 Eylül 2013 tarihinde Adana Defterdarlığına resmi başvuru yapıldı.
 • 06 Eylül 2013 tarihinde Adana Valiliğine makamında bilgilendirme yapıldı.
 • 17 Eylül 2013 ve 02 Ekim 2013 tarihinde Adana Sanayi Odasında toplantı yapıldı.
 • 06 Ekim 2013 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız RECEP TAYYİP ERDOОAN' a Ceyhan OSB bilgi dosyası sunuldu.
 • 28 Ekim 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne resmi başvuru yapıldı.
 • 18 Kasım 2013 tarihinde Ceyhan Kaymakamlığı ile Adana Valiliğine OSB dosyası gönderildi.
 • 25 Kasım 2013 tarihinde Adana Valiliği OLURU alındı ve Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığına Ceyhan OSB kurulması yazısı gönderildi.
 • 26 Kasım 2013 tarihinde ÇKA' dan Ceyhan OSB kurulması için DFD desteği alındı.
 • 23 Ocak 2014 tarihinde Ceyhan Belediyesi uygunluk görüşü alındı.
 • 27 Ocak 2014 tarihinde Karataş-Yumurtalık-Ceyhan Sahil Şeridi Planına Ceyhan OSB sanayi bölgesi olarak işlendi.
 • 17-21 Şubat 2014 tarihinde Ceyhan OSB yatırımcılarından ön yatırım talep başvurusu alınmaya başlandı.
 • 3-9 Nisan 2014 tarihinde Ceyhan OSB ön talep başvurusu 89 firma olarak Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığına 12 adet klasör şeklinde teslim edildi. (Yatırımcı sayısı günümüz itibariyle 117 ye ulaşmıştır.)
 • 21 Mayıs 2014 tarihinde Ankara Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Organize Sanayi Genel Müdürlüğü Şube Müdürleri, Birim Başkanları ve Genel Müdürlük makamında ziyaret edildi ve Ceyhan OSB hakkında bilgi verildi.
 • 16-19 Haziran 2014 Yer Seçim Süreci resmi olarak başladı.
 • 02 Temmuz 2014 tarihinde Adana Büyükşehir Belediyesinden uygunluk yazısı alındı.
 • 25 Temmuz 2014 DSİ 6. Bölge Müdürlüğünden uygunluk görüşü güncellendi.
 • 19 Kasım 2014 Orman Bölge Müdürlüğünden uygunluk görüşü güncellendi.
 • 25 Kasım 2014 Ceyhan Belediyesi uygunluk görüşü güncellendi.
 • 25 Mart 2015 Adana İl Tarım Müdürlüğü uygunluk görüşü güncellendi.
 • 11 Mayıs 2015 YER SEÇİM KOMİSYONU HEYETİ ne çağrı yazısı gönderildi.
 • 25-29 Mayıs 2015 tarihinde yer seçiminde yer alan 22 kuruma ziyaret gerçekleştirildi.
 • 04 Haziran 2015 Ceyhan OSB Yer Seçim Heyeti gerçekleştirildi.
 • 19 Ekim 2015 Ceyhan OSB alanı kesinleştirme ARA TALİMAT yazısı geldi.
 • 26 Ekim-10 Şubat Ara Talimat yazısı doğrultusunda Adana İl Tarım Müdürlüğü, Adana Çevre ve Şehircilik Müd., Ceyhan Kadastro Müdürlüğü, Ceyhan Tapu Müdürlüğü ve Ceyhan Milli Emlak Müd. Alınan cevaplar Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı'na gönderildi.
 • 26.04.2016 tarihinde Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığından gelen yazı ile Ceyhan OSB alanı koordinatları resmi olarak kesinleştirildi ilgili tüm kurumlara bilgi gönderildi.