Ceyhan Ticaret Odası KOSGEB Destekli Yurt Dışı İş Gezisi düzenleyerek katılım sağladı.

Her 2 yılda bir Almanya'nın Honnover kentinde düzenlenen Agritechnica Uluslar arası Tarım Makinaları fuarına Ceyhan Ticaret Odası'da KOSGEB Destekli Yurt Dışı İş Gezisi düzenleyerek katılım sağladı.

CTO Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Can 'ın da içinde olduğu 25 kişilik heyet, Yurt Dışı İş gezisi kapsamında yabancı firmalarla fuar dışında da ikili iş görüşmesi yapma şansını yakaladı. Aynı Kapsamda TD-IHK (Türk-Alman Ticaret Odaları) ve TEWIFO ( Türk-Avrupa Ekonomik Forumu ) Yöneticileri ile görüşmeler gerçekleşti.

Bu yıl 10-14 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen fuar 388,000 m2 alanda kurulu alanda yaklaşık 124 ülkeden 3000 firmanın katılımıyla  Hannover Expo Center'de gerçekleştirildi.

Türkiye'den 118 firma fuarda stant kurarak ülkemizi Almanya'da temsil etti. Römorkdan biçerdöverlere kadar son teknoloji binlerce ürünün sergilendiği fuara 4 günde 250.000-300.000 insanın ziyaret ettiği açıklandı.

Ceyhan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Tarım makinası imalatı yapan firmalar İş Gezisi kapsamında Fuara ayrılan zaman çerçevesinde bütün firmaları ziyaret edip kapasite gelişimine katkıda bulunacak dökümanları elde etme şansı yakaladı. Fuar gezisi ile ilgili açıklama yapan Başkan Can; "Organizasyon, tarım sektörüne ait tüm yenilikleri ve öncü teknolojileri sunarak; çözüm üreten ve benzeri bulunmayan bir platform oluşturmaktadır. Uluslararası teknik tarım sektörünün buluşma noktası konumundaki fuarda 3000'nin üzerinde katılımcı firma ürünlerini sergileme fırsatını yakalamıştır. Geçtiğimiz yıl İtalya'da gerçekleştirilen EİMA Bahçe ve Tarım Makinaları Fuarın'na yine kalabalık bir heyetle katılmıştık. Bu yıl da dünyanın en büyük Tarım Makinaları Fuarı AGRİTECHNİCA'ya Ceyhan Ticaret Odası Yönetimi ve Tarım makinası üretici firmalarımız ile katılarak üyelerimizin yeni teknolojileri görmelerine aracı olduk. Ben inanıyorum ki bu fuar da geçtiğimiz yıl katılım sağladığımız EİMA Fuarı gibi ilçemizdeki firmalarında ufkunun açılmasında öncü olacaktır. CTO olarak üyelerimizi her yıl minimum 1 Yurt Dışı İş Gezisi düzenlemekteyiz ve bunun sürekliliği için çalışıyoruz. İhracat yapan bir çok firmamız olmasına rağmen kapasite gelişiminde ülke olarak bir hayli geride kaldığımızı bu fuarda görmekteyiz. Yabancı üreticilerin bir çoğu bu fuara şov amaçlı katılmış ve adeta büyüklüklerini göstermek için yarışmışlar. Fuarda yer alan bütün Türk firmalarımızı yerlerinde ziyaret ettik ve sohbet etme şansı yakaladık. Bizlerle yakından ilgilendiler.

Son 5 yılda, tarım ürünleri ihracatının 4 milyar dolardan 10 milyar dolara yükselmesi, yaş sebze ve meyve üretiminin 30 milyon tondan, 40 milyon tona çıkması ve tarım sektör büyüklüğünün 50 milyar dolara yükselmesi, ülkemizde tarım makinelerine ve malzemelerine olan ihtiyacı giderek arttırmaktadır. Özellikle modern tarım teknikleri uygulanması açısından sektöre ait tüm yeniliklerin yakından takip edildiği "Agritechnica 2015 Hannover Uluslararası Tarım Makineleri Fuarı" ülkemizdeki makine, parça ve tarım aletleri üreticilerinin de yoğun ilgisini çekti." dedi.