ROMANLAR BİLİNÇLENİYOR, CEYHAN BİLİNÇLENİYOR PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI YOОUN BİR KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİ.

Ceyhan Ticaret Odası ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı arasında 20 Ekim 2016 tarihinde imzalanarak hibe desteği almaya hak kazanan dezavantajlı grupların Entegrasyonunu hedef alan "Romanlar Bilinçleniyor, Ceyhan Bilinçleniyor" projesi kapanış toplantısı 26 Ekim 2017 tarihinde saat 11.30'da Öğretmenevinde Ceyhan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Eygi'nin konuşması ve Proje Koordinatörü Sinem Tutku Aktuğ'un yaptığı sunum ile başlamıştır.

Ceyhan Ticaret Odası tarafından 1 Kasım 2016 tarihinde yürütülmeye başlanan ve 12 ay devam eden bu projede Roman nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Ceyhan ilçesi Şahin Özbilen Mahallesinde yaşayan Romanların okuma-yazma kursu, mesleki eğitim kursu ile işgücü piyasasına girmesi ve sosyal aktiviteler ile sosyalleşmesi, bilgilendirme seminerleri ile entegrasyonun sağlanması, bölge halkının bilinçlendirilmesi, firma, rol ve model ziyaretleri ile istihdam edilebilirliğinin arttırılmasını amaçlanmıştır.

Bu proje kapsamda Romanların istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi amacı ile; 2 etap okuma- yazma kursu, Cilt Bakımı, Kuaförlük ve Berberlik olmak üzere toplam da 5 adet kurs açılmıştır. Bu kurslarda 60a yakın öğrenci eğitim almıştır. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan kursiyerlere MEB Onaylı sertifika verilmiştir. Bu kurslar kapsamında kursiyerlerin servis ve yemek hizmetleri proje bütçesinden karşılanmıştır.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen bu projede Şahinözbilen Mahallesinde yaşayan bu Hedef kitlenin sosyal aktiviteler ile sosyalleşmesini hedef alarak, Dağılcak Piknik alanında kursiyerler ve aileleri ile bir piknik ve bir sinema etkinliği düzenlenmiştir.

Bunun yanı sıra Mesleki eğitim ve staj eğitimi alan ve meslek edinen dezavantajlı 50 Romana "Yasal Haklarını ve kamu kurumlarının hizmetlerinin Öğrenilmesi" semineri düzenlenmiştir. Bu seminer ile toplumsal süreçte ne gibi yasal haklarının olduğu, kamu kurum hizmetlerinden nasıl faydalanacakları gibi konularda bilgi edinerek toplumsal işleyişe uyum sağlamıştır.

Şahinözbilen Mahallesinde yapılan 3 seminer ile Roman halkının bilinçlendirilmesi ve entegrasyonu sağlanması amacı ile Refah seviyesi düşük, dezavantajlı Roman halkına "Yasal Haklarını ve kamu kurumlarının hizmetlerinin Öğrenilmesi" semineri Şahinözbilen Mahallesinde Ceyhan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlenmiş ve Seminere konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sayın Kasım KARATAŞ katılmıştır. Düzenlenen bu 3 seminer ile toplumsal süreçte ne gibi yasal haklarının olduğu, kamu kurum hizmetlerinden nasıl faydalanacakları gibi konularda bilgi edinen Roman halkının toplumsal işleyişe uyum u sağlanmıştır.

Ceyhan Ticaret Odası'nda düzenlenen "ön yargı ve ayrımcılık" konulu seminer ile başta CTO üyeleri ve Ceyhan halkının bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir. Ceyhan Ticaret Odası'na kayıtlı oda üyelerin ve bölge halkının ldquo;Roman-İşveren ilişkilerinde Ön yargı ve Ayrımcılığı Önleyecek rdquo; bilinçlendirme semineri CTO Toplantı Salonunda 6 ve 18 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenmiştir. Düzenlenen seminerlerde konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sayın Kasım KARATAŞ ve Eduser Eğitim Danışmanlık Firmasının Genel Müdürü İzzet ÇEVİK katılmıştır . Bu seminer ile CTO üyeleri başta olmak üzere, Ceyhan kamu/kurum ve kuruluşlaru ve bölge halkı Roman ve Roman gibi yaşayan dezavantajlı gruplara karşı ldquo;ön yargı ve ayrımcılık tutumları rdquo; nın neden kaynaklandığını, nasıl değiştirileceğini ve nelere neden olabileceği konusunda bilgi verilerek bu nın neden kaynaklandığı, nasıl değiştirileceği ve nelere neden olabileceği konusunda bilgi vererek bu tutumlarının değişmesi üzerine bilinçlenmelerine katkı sağlanmıştır.