CTO Heyeti TOBB 73. Genel kuruluna katıldı

Ceyhan Ticaret Odası heyeti 24 Mayıs 2017 tarihinde Ankara'da düzenlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin 73. Genel Kuruluna katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB'nin 73. Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında, "Temsil ettiği değişmiş fikir ve dünya görüşü yelpazesiyle bu salon Türkiye'nin yelpazesidir. İş dünyamızın lokomotifliği, itici gücü emeği ve desteği olmadan mümkün değildir. Üreten, istihdam oluşturan, ihracat yapan, hep daha iyisine ulaşmak için gayret eden sizlerin azmi, heyecanı ve enerjisi bizim için en büyük güç kaynağıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada; "Amacımız Türkiye'yi küresel düzeyde bir güce kavuşturmaktır" vurgusunun altını çizdi.

Erdoğan, Türkiye'nin net ticaret ve cari fazla veren bir ülke haline gelmeden hedeflerine ulaşamayacağına işaret ederek, şunları söyledi: "Bunun için 2035 yılında üretim gücümüzü küresel değer zincirinin üst seviyelerine çıkartmak mecburiyetindeyiz. Endüstri 4.0 adıyla ifade edilen teknoloji yoğun üretim yapısına geçerken, insanlarımızı yeni ihtiyaçları uygun alanlarda hizmet vermek üzere hazırlamalıyız. Bu da geleceğin istihdam alanları için şimdiden hazırlık yapmamızı gerektiriyor. Kadınlarımızın halen yüzde 33 düzeyine yaklaşan iş gücüne katılma oranlarını yüzde 50'ye, toplam iş gücüne katılım oranını ise yüzde 59'un üzerine yükselterek sosyal politikalarımızı da destekleyeceğiz. Tüm bu çalışmalarla amacımız, Türkiye'yi bölgesel bir güç olmanın yanında küresel düzeyde bilgiye dayalı dayalı bir güce kavuşturmaktır."

Geleceğin bilgi temelli ekonomi üzerine kurulacağını belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Bunun için dijital dönüşümü, kurumsal kaliteyi, nitelikli iş gücünü yakalamış bir altyapıyı süratle tesis etmeliyiz. Ekonomik atılımlarımızı yeni yatırım fırsatlarıyla birleştirerek, bilişim, enerji, ulaştırma, lojistik ve ticaret alanlarında ülkemizi küresel cazibe merkezi haline getirmeliyiz. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere şehirlerimizi yenilik ve verimlilik temelinde yeniden ele almalı, cesur dönüşüm projelerini hayata geçirmeliyiz. Ben bugün TOBB'un bu genel kurulunda bir teklifim var. Bunu her yerde yapıyorum. Çünkü buna doğrusu hasretim. Bu milletin bir evladı olarak hasretim. Diyorum ki gelin şu yüzde 100 yerli üretim olan otomobilimizi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği camiası içerisinden çıkartalım."

TOBB Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni'nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu "Sadece günü kurtarmak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışta olmadık. Hep daha fazla üretim, yatırım, istihdam ve ihracat için çalıştık, çalışıyoruz" diye konuştu.​

TOBB delegesi olarak 10. ve 20. yılını dolduranlara, son seçimlerden bu yana ahirete intikal eden Oda ve Borsa Başkanlarının ailelerine ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde Başkanlık yapmış olan Ali Coşkun'a Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket takdim edildi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde yapılan törene Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek, milletvekilleri TOBB delegeleri, CTO Meclis Başkanı Mehmet Ali TOPTAŞ, CTO Meclis üyesi ve Genel Kurul Delegesi Nurettin Bozkurt ve CTO Genel Sekreteri Zafer Öz de TOBB'nin 73. Genel Kuruluna katıldılar.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 73. Genel Kurulu nedeniyle TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Başkanlığında TOBB Genel Kurul Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu, Konseyler, Oda, Borsa Başkanları ve delegeler Anıtkabir'i ziyaret ederek Ata'nın huzurunda saygı duruşunda bulundular. CTO Heyeti de TOBB'nin Anıtkabir ziyaretinde hazır bulundular.