CTO TÜRKİYE-AZERBAYCAN TARIM İŞ FORUMU'NDA

Programın ilk gününde, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral'ın ev sahipliği ile düzenlenen resepsiyona, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov, Türkiye-Azerbaycan Tarım Yürütme Komitesi 8. Dönem Toplantısı katılımcıları ile Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can katıldı.

22-23 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleşen ziyarette Sn. Faruk Çelik, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sn. İlham Aliyev ve mevkidaşı Azerbaycan Tarım Bakanı Sn. Haydar Asadov tarafından kabul edilmiştir.

Siyasi ilişkilerdeki yüksek seviyeyi tarım alanına da yansıtmak için Bakü'de Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu düzenlediklerini belirten Sn. Faruk Çelik İş Formu açılış konuşmasında; "İkili ticaret hacmimiz 2016 yılı sonu itibariyle 1,6 milyar dolar ve bunun sadece 120 milyon dolarlık kısmını yani yüzde 8'ini tarımsal ticaret oluşturuyor ve her iki ülke Cumhurbaşkanlarının 2023'e kadar 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koymuştur" diyerek ziyaretin öneminin altını çizmiştir. Sn. Faruk Çelik, "Azerbaycan'ın tarımsal ithalatı 1,3 milyar dolar, Türkiye'nin tarımsal ithalatı 11 milyar dolar. Tarımsal ticaretimizde ne alıp satacaksak öncelikle birbirimize satmamız gerekiyor" ifadesini de kullanmıştır. Tarım İş Forumu'na Türkiye'den 150 işadamıyla beraber katıldığına işaret eden Sn. Faruk Çelik, işadamlarına korkmadan yatırım yapmaları tavsiyesinde bulunmuştur.

Sn. Faruk Çelik, Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikte üçüncü pazarlara da açılabileceğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etmiştir: "Türkiye'nin Avrupa ve Ortadoğu, Azerbaycan'ın ise Rusya ve Orta Asya pazarlarına erişimi dikkate alındığında birlikteliğimizi bölgemizin ötesine taşıma potansiyelimiz oldukça yüksektir. Mevcut tarımsal ticaretimizde yaş sebze ve meyve, işlenmiş gıda ile hayvansal ürünler öne çıkıyor. Gübre, ilaç, sulama, seracılık, organik üretim, fuarcılık ve tarım makine ekipmanları gibi diğer alanlarda da iş birliği potansiyelimiz mevcut. Güçlü ve istikrarlı iki kardeş olarak bölgede söyleyecek sözümüz ve yapacak işimiz çok. Biz bugün tarımda yeni bir açılım başlatarak gücümüze güç katmak istiyoruz. Aranızdaki güveni sarsmadan kendinizi kar hırsına kaptırmadan geliştireceğimiz işbirlikleri ve ortaklıklar bizi hedeflerimize daha da yaklaştıracaktır."

Azerbaycan Tarım Bakanı Sn. Haydar Asadov da iş forumunun yüksek düzeyli iktisadi ilişkilerin seviyesini göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi. Kardeşlik ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi için düzenlenen forumda, tecrübe paylaşımının da olacağını vurgulayan Asadov, "Sadece menfaat aranmayacak, karşılıklı çıkarlar gözetilecek. İki tarafa da yatırımlar yapılacaktır. Güçlerimizi birleştirerek diğer ülkelerde yeni iş sahalarını hayata geçirmek için bu forum önemlidir." dedi.

23/02/2017 tarihinde düzenlenen söz konusu Forum kapsamında tarım, gıda ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren şirket yöneticileri (B2B) ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Ayrıca, Azerbaycan-Türkiye Tarım Yürütme Komitesinin 8. Toplantısı'nın protokolü imzalanmıştır.