CEYHAN SORUNLARI, BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'IN BAŞKANLIОINI YAPTIОI 9. TİCARET VE SANAYİ ŞURASI'NDA MASAYA YATIRILDI.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen çok sayıda Bakan ile 81 ilin Oda ve Borsa Başkanlarının katılımıyla gerçekleşen Ticaret ve Sanayi Şurası'nın 9. su 6 Ekim 2016 tarihinde Ankara'da gerçekleşti.

9. Ticaret ve Sanayi Şurası bu sene Başbakan Sayın Binali YILDIRIM'ın başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOОLU ile Oda Borsa Başkanlarının katılımı ile TOBB Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Şuraya Ceyhan Ticaret Odası'nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Şeref CAN, Meclis Başkanı Mehmet Ali TOPTAŞ katıldılar.

Ceyhan TO Yönetim Kurulu Başkanı Can, konuyla ilgili değerlendirmesinde, "8 Nisan 2015 tarihinde yapılan 8. Ekonomi Şurasında bölgemizin sorunları ve bu sorunlar için çözüm önerilerini paylaşmıştık. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Ceyhan OSB'nin hayata geçirilmesini her platformda dile getirdik. 26.04.2016 tarihinde Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığından gelen yazı ile Ceyhan OSB alanı koordinatları resmi olarak kesinleştiğini ve Türkiye'nin 288. OSB si olduğunu bir Basın açıklaması ile tüm kamuoyuna bildirdik. 9. Ticaret ve Sanayi Şurası'nda hem ilçemiz hem bölgemiz için belirlediğimiz sorunlar ve çözüm önerilerinin başında Ceyhan OSB için liman ihtiyacı yer almakta, sonrasında ise Enerji İhtisas ve Endüstri Bölgesi, Bölgeye acilen bir üniversite kurulması, Tarım Ekipman desteğinin tekrar verilmesi yani Tarım makinalarındaki % 50 devlet desteğinin devam etmesi ve Serbest Bölge ve Enerji Bölgesi için taşımaya uygun hafif raylı sistemin yapılmasının gerekliliği konuları ve bu konular ile ilgili ürettiğimiz çözüm önerileri yer aldığı raporu sunuldu. Bu vesile ile 9. Ekonomi Şurası'nın Ülkemize, bölgemize, ilimize ve ilçemize hayırlı olması temennisiyle, en derin saygılarımı sunuyorum" dedi.

Başbakan Binali YILDIRIM'ın şurada yaptığı konuşmada, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlarının ifade ettiği sorunları şuraya katılan bakanlarla birlikte büyük bir titizlikle not ettiğine dikkati çekerek, "Bunların hepsine çözüm bulmak, ülkemizin ve milletimizin muasır medeniyetler yolculuğunda en önemli paydaşlarından biri olan siz sanayi ve ticaret erbabının önünü açmak, yolunu aydınlatmak, 65. Hükümet olarak bizim en önemli görevlerimizden biridir. Bundan emin olabilirsiniz. AK Parti iktidarı olarak geçtiğimiz 14 yılda hep bunu yaptık. 'Her şeyi biz biliriz, biz yaparız' sevdasına kapılmadan, memleketin bütün paydaşlarını, her alandaki sivil toplum kuruluşlarını işin içine dahil etmek suretiyle vatandaşımızın, milletimizin beklediği en uygun, en ideal çözümü üretmeye çalıştık" ifadesini kullandı.

Anlatılan sorunların yüzde 60-70'inin uygulamayla ilgili sorunlar olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Yasalar var, altyapı var ama uygulamaya gelince maalesef keyfilik yüzünden vatandaşımız, yatırımcımız, sanayicimiz zaman kaybediyor, üzülüyor. Bunları da birlikte aşacağız. İnsanın olduğu yerde sorun var ama sorunları çözecek olan yine insandır" dedi.

Yıldırım, bu konuda beraber çalışılacağını, daha yakın temasta olunacağını belirterek, İlgili Bakanlar, TOBB ve odalar ile birlikte her bir konuyu tek tek takip edileceğini, kendisinin de takipçisi olacağını söyledi.

Yasal düzenlemelerin yeterince var olduğunu, asıl meselenin ise uygulamada bulunduğunu ifade eden Yıldırım, "Uygulamaya gelince maalesef taşrada, orada, burada farklı farklı durumlar ortaya çıkıyor ve bundan da sektörümüz, sizler zarar görüyorsunuz. Emin olabilirsiniz ki işimiz bundan sonra takip, daha fazla takip. Sahada ne oluyor, ne bitiyor, yukarıda alınan kararlar sahada hangi oranda uygulama imkanı buluyor. Bunları bütün bakanlarımız tek tek takip edecekler ve gereğini yapacaklardır." diye konuştu.

Yıldırım, şurada sanayinin daha da geliştirilmesi, yeni OSB'ler yapılması, lojistik merkezler yapılması, birtakım bürokratik engellerin ortadan kaldırılması gibi taleplerin dile getirildiğini aktararak, "Ben burada lükse yönelik, israfa yönelik hiçbir talebe rastlamadım. Hepsi kendi içinde tutarlı, hepsi de ülkeye katma değer sağlayacak, bölgeye daha fazla yatırım yapmayı temin edecek talepler. Bunlara karşı duyarsız olamayız, hiç kimse olamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin mutlak üstünlüğü olmadığına dikkati çeken Yıldırım, "Petrolü yok, doğalgazı yok. Mukayeseli üstünlüğümüz var. Mukayeseli üstünlüğümüz ne? Genç nüfusumuz. Beşeri kaynağımız. Bu bizim birçok ülkede olmayan gücümüz. Bu gücümüzü şimdi kullanma zamanı gelmiştir." dedi.

Yıldırım, bu gücü kullanmak için gençlerin en iyi şekilde eğitimle donatılacağını ifade ederek, "Sizler de bu gençleri alıp önlerini açacaksınız, geleceğe hazırlayacaksınız." diye konuştu.