CTO'DA "6736 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yoğun İlgi Gördü

Ceyhan Ticaret Odası tarafından düzenlenen "6736 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" ile ilgili bilgilendirme toplantısı yoğun ilgi gördü.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ceyhan Ticaret Odası (CTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şeref CAN; "6736 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" ile ilgili bilgilendirme toplantısına hoş geldiniz. 03.08.2016 tarih ve 6736 sayılı Kanun 19.08.2016 tarihli ve 29806 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Vatandaşlarımızın vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanunda ifade edilen tüm detaylar en yetkili isimler tarafından sizlere aktarılacaktır. Ben katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Ardından söz alan Adana Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali FARSAK ise, "Toplantımızın konusu; 6736 sayılı yasa, vatandaşa ödeme kolaylığı sağlamak, ihtilafları sonlandırmak, firmaların bilançolarını gerçek duruma getirmelerini sağlamak, matrah ve vergi artışı yapma imkanını getirmek, sosyal güvenlik kurumu, il özel idareleri, belediyeler gibi kurumlar ile vatandaş arasında ihtilafları azaltmak, idari para cezalarında indirime giderek ödeme kolaylığı sağlamaktır." diye konuştu. Adana SGK İl Müdür Bilal CANBOLAT ise, "6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 19.08.2016 tarihi ile yürürlüğe girdi. Kanunun ilgilendiren hiçbir kesimini mağdur etmeyecek şekilde hazırlıklarımızı tamamladık." dedi. Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet TUNALI ise, "Bilindiği üzere 6736 sayılı yasa 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanun ile Vergi ödeme kolaylığı, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımları yapan mükelleflere kolaylıklar sağlanması, kasa hesabı, ihtilaf aşamasındayken borçların sulh yoluyla çözümlendirilmesi, yurtiçi ve yurtdışındaki bazı varlıkların vergisiz ve ayrıcalıklı imkanlarla milli ekonomiye kazandırılması, beyan dışı bırakılan veya eksik beyan edilen gelir ve kazançların zam ve beyan edilmesi'gibi konular, 6552 sayılı yasaya göre borçlarını ödeyen mükelleflerimize yeniden yapılandırma imkanı getirmiştir" şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından sine-vizyon destekli olarak sunum yapılarak 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile ilgili katılımcılar bilgilendirildi.

Yoğun ilgi gören bilgilendirme toplantısının sonu ise soru cevap şeklinde geçti. CTO Meclis Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet TUNALI, Adana SGK İl Müdürü Bilal CANBOLAT, Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Müdürü Kamil KURT ,Tahsilat Müdürü Hasan ÖZKAN, Ceyhan Vergi Dairesi Müdürü Hızır ÖZKAN, SGK Merkez Müdürü Meral KAYA, Ceyhan Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Ali TOPTAŞ, CTO Yönetim Kurulu Üyeleri, Ceyhan Ticaret Odası Meclis Üyeleri, Ceyhan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim İKİDAОž, Vergi Dairesi çalışanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Mali Müşavirler, Mükellefler ve davetliler katıldı.