TOBB TİCARET ODALARI KONSEYİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da yer aldığı, TOBB Ticaret Odaları Konsey Toplantısına katıldı.
Konsey üyelerinin katılımı ile Ankara’da düzenlenen toplantının Gündeminin oldukça yoğun olduğunu belirten Başkan Can, dış ticarette rekabet gücünün artması amacıyla, gümrük işlemlerinin hızlı ve kolay hale getirilmesi bakımından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışmalarının geldiği aşamanın konuşulduğunu belirtti.
Başkan Can toplantının en önemli gündem maddelerinden birinin Çek yasasında değişiklik yapılması hakkında olduğunu belirtti.
CTO Başkanı Şeref Can tahkim konusu konsey toplantısında ele alınan bir diğer önemli konu olduğunu ve belirli miktardaki uyuşmazlıkların Odalar tarafından 3 aylık bir süre içinde çözülmesinin önünü açacak çalışmalara ilişkin görüşler ortaya konulduğunu ifade etti.
Mesleki eğitimin de Konsey toplantısında gündeminde yer aldığını belirten CTO Başkanı Şeref Can, “Meslek liselerinin başka bir deyişle Teknik Kolejlerin Odalara bağlanması ve yönetilmesine ilişkin konsey üyelerince görüşler açıklandı. Bu şekilde mesleki eğitim gören gençlerin, üretimin içinde yer almaları ve iş imkânlarının sağlanması konusunda, odaların müdahil olmasını önemli buluyoruz. Böylesine önemli bir konunun da eylem planı içinde yer alması, iş dünyası temsilcileri olarak bizleri mutlu etmiştir” ifadelerini kullandı.
Toplantıda, vergisini düzgün ödeyen mükellefe indirim uygulanması yönündeki taleplerin de gündeme geldiğini vurgulayan Can, dış ticaretin artmasının mevcut ihracat mantığı ile sağlanamayacağının, bunun yerine inovasyon kültürünün toplumun her kesimine yayılması gerektiğinin üzerinde fikir birliği sağlandığını ifade etti.
Türkiye’nin büyüme trendinin kesintisiz olarak devam etmesi için yeni politikalara ihtiyaç olduğunun altını çizen Can, öncelikli dönüşüm programlarının ve 2016 Eylem Planı’nın bunu sağlamak adına son derece önemli olduğunu söyledi.
Gümrük mevzuatının Avrupa Birliği müktesebatına uygun hale gelmesi başta olmak üzere Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında hazırlanan düzenlemelere ilişkin görüşmelerin yapıldığını da ifade eden Can, Bakan Tüfenkci’ye, iş dünyasının sorunları ve bunların çözümüne ilişkin bilgileri Konsey Toplantısında aktardıklarını dile getirdi.
TOBB Ticaret Odaları Konsey toplantısının, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımı ile daha önemli hale geldiğini belirten Can, Bakan Tüfenkci’nin, Oda başkanlarını dikkatle dinlemesi ve çözüm noktasında yapıcı olmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.
CTO Başkanı Şeref Can, TOBB Ticaret Odaları Konseyi’nin 2016 yılı ilk toplantısının, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katılımları ile Mart ayında yapılacağını sözlerine ekledi.