DOLANDIRICILIK VAKALARI - BREZİLYA

Ekonomi Bakanlığı'ndan alına yazıda, Sao Paulo Ticaret Ataşeliğimizden alınan bir yazıya atfen, büyük Brezilyalı firmaların temsilcisiymiş gibi hareket eden bazı dolandırıcıların son zamanlarda emtia ithalatçısı firmalarımızla irtibata geçtiğinin gözlemlendiği ifade edilmiş olup, dolandırıcılık olaylarının önlenmesini teminen konu hakkında firmalarımızın bilgilendirilmesinin talep edildiği bildirilmektedir.

Anılan vakalarda dolandırıcıların özellikle "Linkedln" ve "Facebook" gibi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla Brezilyalı emtia ihracatçısı firmaların yetkililerinin isimlerini temin ettikleri ifade edilmektedir. Ayrıca, bu isim ve unvanları kullanarak yine bu firmaların kurumsal elektronik postalarına benzer adreslerden hedef firmalarımıza e-postalar göndererek uygun fiyatla mal ihraç etmeyi teklif ettikleri, hatta gerçeğe yakın sahte faturalar düzenledikleri bildirilmektedir.

Bu itibarla, Sao Paulo Ticaret Ataşeliğimizin, en küçük şüphe halinde bile, firmalarımızın, Brezilyalı ihracatçı firmanın teyidi amacıyla Ataşeliğimizle temasa geçmesini önerdiği belirtilmektedir. Ataşeliğimizce, dolandırıcılık yakasına adı karıştırılan Brezilyalı firmanın, piyasadaki itibarını korumaya önem veren büyük bir firma olması halinde dolandırıcılık yapan firmalar aleyhinde adli makamlar nezdinde girişimde dahi bulunabildiği ifade edilmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

EK Dosyalar