TÜRK - FAS İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alman ilgide kayıtlı yazıda, DEİK/Türk-Fas İş Konseyi tarafından 20-23 Mayıs 2013 tarihleri arasında Fas’a bir heyet ziyareti gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtilmektedir. Söz konusu ziyaret kapsamında İş Konseyi Ortak Toplantısının gerçekleştirilmesinin, Fas Yatırım Ajansı tarafından Fas’taki yatırım olanaklarına ilişkin bilgilendirme toplantısı yapılmasının öngörüldüğü iletilmektedir.


Yazıda devamla, son yıllarda uygulamaya koyduğu stratejik planlar sayesinde yıllık ortalama %5 oranında büyüme sergileyebilmiş ve doğrudan yabancı yatırımlarda artış yaşamış olan ülkede otomotiv, tekstil ve tarımsal gıda gibi sektörlerin gelişmesinde özel sektörün payının giderek artmakta olduğu, FDi Intelligence (Financial Times) 2012 raporuna göre Fas’ın, 2011 yılında Güney Afrika’nın ardından Afrika’da en fazla yatırım yapılan ülke olduğu ifade edilmektedir. ABD, AB, Türkiye ve çeşitli Arap ülkeleriyle imzaladığı ticaret anlaşmaları sayesinde 1 milyarın üzerinde bir tüketici pazarına erişim imkanı sağlayan Fas ile ticaretimizin 2012 yılı verilerine göre %7,7 oranında artış gösterdiği belirtilmektedir.


Fas’ın turizm, tarım sanayi, inşaat, gayrimenkul, otomobil, madencilik, enerji, sağlık, telekom ve tekstil sektörlerinden önde gelen işadamlarıyla ikili görüşme yapma fırsatı sunacak söz konusu seyahate katılmak isteyenlerin, ekte yer alan katılım formu doldurarak, en geç 07 Mayıs 2013 tarihine kadar DEİK’e (Özge Karagöz, e-mail: afrikabolgesi@edeik.org.tr, Tel: 0 212 3395070) iletmeleri gerekmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

EK Dosyalar