2014 YILI TÜRKİYE? NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU ARAŞTIRMASI

Sayın Üyemiz,

İstanbul Sanayi Odası tarafından 1968 yılından bu yana her yıl kamuoyuna sunulan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması, sanayimize ve ekonomimize ilişkin önemli bir referans niteliğindedir. Türk sanayi sektöründeki gelişmeleri yansıtan çalışma, aynı zamanda araştırmaya katılan kuruluşların yurtiçi ve yurtdışı tanıtımına da katkıda bulunmaktadır.

Geçmiş yıllardan farklı olarak, 2014 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın internet üzerinden “Anket Kullanıcı Girişi” uygulaması ile yürütülmesine karar verilmiştir. Söz konusu uygulamaya giriş için 2013 yılında “Türkiye’nin Birinci ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasında yer almış kuruluşlara kullanıcı adı ve parola bilgileri e-posta aracılığıyla İstanbul Sanayi Odası aracılığıyla gönderilecektir. Çalışmaya yeni katılacak kuruluşların ise web sayfası üzerinden uygulamaya kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

2014 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’na katılabilme alt sınırı üretimden satışlarda 65 milyon TL olarak tespit edilmiştir. Büyüklük sıralamasında temel kriter olarak alınan net üretimden satış verilerinin Kurumlar Vergisi Beyannamesi (E-beyanname) ile tutarlı olması gerekmektedir.

Üretimden satışları 65 milyon TL’yi aşan ve 2014 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’na katılmak isteyen kuruluşların;

www.iso.org.tr/iso500anket adresinde yer alan “Anket Kullanıcı Girişi” uygulamasını kullanarak anket bilgilerini doldurmaları ve mali mühür uygulaması ile Kurumlar Vergisi Beyannamesini (E-beyanname);

4 Mayıs 2015 tarihine kadar sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Bu tarihe kadar “Anket Kullanıcı Girişi” uygulamasını kullanarak e-beyannamelerini yüklemeyen firmalar değerlendirmeye alınamayacaktır.

Saygılarımızla,

EK Dosyalar